..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Ogólne

   » Rozgrywka

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Maszyna przeciwko człowiekowi.Przyszłość niesie ze sobą rozwój cybernetyki, robotyki, nanotechnologii i procesów cyborgizacji. Maszyny są nieuniknioną drogą rozwoju na którą ludzkość już dawno weszła, a z której już nigdy się nie uwolni. Wcześniej czy później roboty pojawią się w naszym świecie i staną się tak powszechne jak radio czy telewizor. To jak bardzo maszyny się rozwiną jest trudne do przewidzenia. Ale nie będę się tutaj nad tym rozwodził, przyjmę natomiast kilka gotowych przykładów. Bo w tej materii ważna jest jeszcze kwestia sztucznej inteligencji robotów, które człowiek będzie kiedyś tworzył. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ale o tym napisał już Khazis więc odsyłam zainteresowanych do jego artka. Mi chodzi o aspekt walki człowieka z maszyną. Konretniej maszyn pokroju robotów, androidów, cyborgów i tym podobnych cudów techniki. Trzecią stroną konfliktu chcę uczynić ludzi wspomaganych za pomocą różnego rodzaju wszczepów i ulepszonych modyfikacji różnych fragmentów ciała. A więc po kolei.
Zaawansowana technicznie konstrukcja pokroju terminatora jest z natury chodzącą maszyną do zabijania. Posiada dokładną i dogłębną wiedzę dotyczącą anatomii i wrażliwości ludzkiego ciała, wie gdzie trafić i jak, żeby zabić. Zna każdy anatomiczny fragment ciała człowieka z chirurgiczną precyzją. Do tego posiada wszelkie potrzebne informacje dotyczące wszelakiego uzbrojenia, opancerzenia wraz z kompletnymi wykazami ich skuteczności, sposobów działania, słabych i mocnych stronach biorąc pod uwagę większość możliwych sytuacji. Mówiąc w skrócie posiada wszystkie informacje potrzebne, żeby zabić człowieka w czasie krótszym niż mrugnięcie okiem.
Człowiek sam w sobie posiada jeden niezaprzeczalny atut - samoświadomość/duszę zwał jak zwał. W każdym razie potrafi myśleć w sposób, który dla maszyny nie ma prawa zainstnieć, chyba że weźmiemy pod uwagę wysokorozwiniętą AI (chociaż nadal będzie to myślenie symulacyjne). Daje to ogromne możliwości w tym względzie bo człowiek od zawsze znany był z tego, że potrafił się doskonale przystosować do panujących wszędzie warunków niezależnie od tego jakby nie były one nieprzyjemne. Dlatego w każdej sytuacji jest w stanie potencjalnie znaleźć jakieś rozwiązanie.
Człowiek wspomagany natomiast, poprzez różnego rodzaju wszczepy, protezy czy innego rodzaju ulepszenia własnego ciała jest jakby czymś pomiędzy. Nie jest zwykłym człowiekiem, nie jest też nie w pełni świadomą maszyną. Posiada cechy zarówno jednego jak i drugiego z tym, że są one mocno uśrednione i nie wybijają się zbytnio ani w jedną stronę jak i w drugą.
Hipotetycznie rozważmy teraz przykładowy pojedynek pomiędzy człowiekiem a terminatorem. Moim zdaniem człowiek nie ma żadnych szans. Ginie niemal natychmiast jeżeli jest to walka w zwarciu, a jeżeli za pomocą broni palnej to tak samo. Maszyna jest zbudowana z wytrzymałych stopów różnego rodzaju materiałów, więc co miękki i mięsisty człowiek może przeciw niej zdziałać? Maszyna posiada wszystkie zmysły rozwinięte daleko bardziej niż człowiek będzie kiedykolwiek posiadał. Trafienie z pistoletu w cel z dokładnością do kilku centymetrów, nawet milimetrów nie powinno dla niej stanowić większego problemu. Nie mówiąc już o czasie reakcji, który jest błyskawiczny w przypadku robotów, a potrafi być bardzo wolny jeżeli chodzi o ludzi. Jedyna człowiecza nadzieja tkwi właśnie w tym, żę będzie miał dużo szczęścia i jakimś cudem uda my się wymyśleć sposób na okrętkę jak pokonać złowieszczą kupę złomu.
Człowiek 'czysty' walczy z człowiekiem wspomaganym? Sytuacja podobna jak powyżej. Raczej obstawiam za tym, który zainwestował nieco monety w podrasowanie swojego ciała. Jeszcze niechaj dołoży sobie pare boosterów i otrzymamy całkiem zabójczą mieszankę połączoną jednak z pomyślunkiem równoważnym 'czystemu' ludzikowi.
Na koniec zostaje nam walka termusia z wspomaganym. Tutaj sytuacja wygląda nieco ciekawie. Bo w tym zestawieniu maszyna jest jakby to ująć, bardzo 'fizyczna' w swym sposobie prowadzenia walki. Polega na tych elementach, które stanowią o jej relatywnej sile, czyli na opancerzeniu, fizycznej sile, podrasowanych zmysłach etc. Dalej jednak nie ma tutaj obecnego tego elementu 'kobminatorki'. Maszyna jest myślowo zimna i działa wg. przewidywalnych w pewnym stopniu schematów, niezależnie jakby nie były one skomplikowane i zaawansowane.
Natomiast wspomagany mimo, że fizycznie może nie dorównywać maszynie to jednak odpowiednio podrasowany szkielet, mięśnie i skóra mogą zdziałać wiele. I człowiek będzie krok milowy do przodu bo korzystając ze swoich nietypowych możliwości będzie w znacznej mierze w stanie sprostać fizycznej poprzeczce w walce ustawionej przez maszynę, a w dodatku będzie wyprzedzać maszynę jeżeli chodzi o sposób myślenia. Dlatego z pośród tej trójki największe szanse powodzenia w walce wróżę człowiekowi wspomaganemu. Nie 'czystemu' ani nie kompletnej maszynie.
Oj cicho - Khazis pyta się mnie "a co jakbyś dopuścił jednak istnienie sztucznej inteligencji?". Hymmm... w sumie dobre pytanie. Wydaje mi się, że sprawa miałaby się inaczej niż w powyższym przykładzie. Bo niby sztuczna inteligencja jakby nie patrzeć nadal jest sztuczną inteligencją, nieważne od stopnia jej zaawansowania i realności możliwej symulacji ludzkich zachowań. Nie posiadała własnej woli od początku swojego istnienia, została w nią wyposażona przez człowieka. Jest to bardzo podobna człowiekowi, inteligentna, metalowa konserwa. A jednak mimo to w walce byłaby o niebo od niego skuteczniejsza. Działałaby szybciej i nie dałoby się jej w głupi spsoób zaskoczyć. Miała by o wiele większą przewagę nad ludzikiem bez względu na to jak bardzo byłby wspomagany przez różnego rodzaju technikalia (nawet jeżeli został by mu tylko mózg). Bo maszyna przyszłości będzie w stanie myśleć znacznie szybciej niż człowiek.


Corwin.
komentarz[11] |

Komentarze do "Maszyna przeciwko człowiekowi."Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl

Wykryto nieautoryzowany dostęp!!!

   Sonda
   Jak oceniasz nowe teksty w tym serwisie?
Świetne
Bardzo Dobre
Dobre
Przyzwoite
Słabe
Bardzo Słabe
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Narkotyki i s...
   Karabin snajp...
   Implanty.
   Kodeks Honoro...
   Halucynogenne
   Karabin snajp...
   Karabin snajp...
   Kiedy człowie...
   BMW FX
   Karabin maszy...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.013694 sek. pg: